„Bez względu na to, czy wierzysz, że możesz zrobić daną rzecz czy nie, w obu przypadkach masz rację.” Henry Ford

 

Do Olgi po raz trzeci przychodzi podobna propozycja: samodzielne zadanie, praca w kilkunastoosobowym zespole, głównie męskim, potrzeba mówić w języku niemieckim. Na początku Oldze po prostu serce zaczyna bić szybciej, słyszy w sobie radosne: „Tak! tak! tak!”, ale już 3 sekundy później słyszy inne reakcje w swojej głowie: „Ale z czym do ludzi?! Gdzie się pchasz? To że ci proponują, nie znaczy, że jesteś taka świetna? Pewnie jak zawsze cię testują? Lepiej się nie wychylaj. Zobaczysz, znowu się rozczarujesz. Faceci są jak zawsze, najpierw będą ci naskakiwać, ale naprawdę wiesz co będą myśleć o tobie.” Po 10 minutach monologu w podobnym tonie Olga podejmuje (czy na pewno ona?) decyzję, iż nie dołączy do projektu. Bo faktycznie, jest za słaba, a faceci nigdy kobiet nie szanują, i w sumie to, co ma teraz w pracy zawodowej, jest ok.

 

Czy aby na pewno ta decyzja została podjęta w oparciu o fakty? A może o przekonania? A czy przekonania są faktami? A może jedynie świetnie udają fakty?

Czy Ty też masz czasem tak, że powielasz te same schematy, choć wcale tego nie chcesz? Zastanawiałeś/ałaś się czemu tak się dzieje? Czemu na przykład pomimo chęci zmiany, solidnych postanowień, że teraz to będzie inaczej, wchodzisz dwa lub trzy a nawet cztery razy do tej samej rzeki?

 

Często wyjaśnieniem są nieuświadomione i niesłużące przekonania. Przekonania, czyli pewna gama myśli/opinii, które uważamy za prawdziwe, i które determinują to, jak patrzymy na świat i co widzimy.

 

Każdy z nas ma swój zestaw przekonań, który został ukształtowane na podstawie przeżytych ważnych doświadczeń, obserwowania znaczących dorosłych w naszym dzieciństwie czy młodości, a także na podstawie obecnych doświadczeń i obserwowania otoczenia.

 

I tak możesz jak Olga mieć przekonanie, w które wierzy, że jest faktem, że każdy mężczyzna  nie szanuje kobiet. Tak mocno w to wierzy, iż w efekcie tylko takich mężczyzn widzi, tylko z takimi się spotyka. Innych nie dostrzega. Nie robi tego specjalnie. Dzieje się to podświadomie. Tak został zaprogramowany jej umysł. Być może przez fakt, iż faktycznie kilkakrotnie jakiś ważny mężczyzna w jej otoczeniu (ojciec, wujek, nauczyciel) w bardzo nieprzyjemny sposób odnosił się do kobiet. Ona, aby się chronić i nigdy nie być potraktowana tak, jak te kobiety, stworzyła w swojej głowie myśl: lepiej mężczyzn unikać, bo oni nigdy nie szanują kobiet. W efekcie jak będę ich unikać, nie będę musiała przeżywać przykrych emocji. W ten sposób nawet nie zauważa, iż od paru miesięcy jest wokół niej mężczyzna Grzegorz, który codziennie daje jej przykład szacunku mężczyzny wobec kobiety.

Inny przykład: Jeszcze w szkole raz nauczycielka zaproponowała Oldze udział w olimpiadzie matematycznej. Olga entuzjastycznie od razu odpowiedziała: „Tak!, chcę w niej wziąć udział.” Po czym następnego dnia nauczycielka, nie wiedząc czemu, powiedziała Oldze, że w sumie to był tylko taki test na jej motywację, ale ona nie myśli o tym na serio. Olga od tamtego czasu uznała, że jak ktoś ją doceni to tylko dlatego, aby zobaczyć czy jest dostatecznie skromna i zna swoje granice. Zazwyczaj więc Olga wycofuje się z większych wyzwań. Choć w głębii nie jest szczęśliwa, bo wierzy, że mogłaby więcej.

 

Co w takim razie zrobić by zmienić swoje zachowania i zwiększyć wpływ na swoje życie?

Pierwszy krok to zacząć przyglądać się przekonaniom w konkretnych obszarach swego życia, by zobaczyć w co wierzymy i czy aby na pewno chcemy dalej i ZAWSZE w to wierzyć. Jak szukać tych przekonań? Możesz je poznać po generalizacjach, one lubią bowiem używać takich słów: „zawsze”, „nigdy”.

Zobacz co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz zdania:

  • Kobiety powinny….
  • Mężczyźni są….
  • Dzieciom nie wolno ….
  • Życie to ….
  • Pieniądze są…

 

Być może Tobie przyjdzie do głowy inny obszar życia, gdzie pojawia Ci się dużo zawsze, nigdy. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, czy masz takie uogólniające stwierdzenia na jakiś temat.

Bardzo często są to zdanie, które są tak zwanymi obiegowymi opiniami w danej rodzinie, środowisku czy narodzie.

 

Jak je zdemaskować?

  • Sprawdź czy być może nie są to słowa, które często słyszałaś/eś od bliskiej Ci osoby (bliskiej nie koniecznie znaczy, że ją lubiłaś/ lubiłeś, ale że była często lub mocno w Twoim otoczeniu). Nierzadko może się okazać, iż myśl, w którą tak wierzysz „Faceci nie szanują kobiet.” to słowa powtarzane na każdej imprezie rodzinnej przez despotyczną babkę, której gestów szacunku wobec jej męża nikt nie zapamiętał, bo ich nie było.
  • Zacznij jak detektyw szukać faktów, które są za tym. Czasami może się okazać, że nie znajdziesz żadnego. Weźmy obiegowe powiedzenie: Pieniądze szczęścia nie dają. Przejdź przez twoje życie i zobacz, ile było momentów, kiedy dysponowałeś/aś pieniędzmi i przez to, że je miałeś/aś spadło na ciebie nieszczęście? A ile razy miałeś/aś z nich potocznie mówiąc radochę (choćby tak małą,  że kogoś zaprosiłeś/aś na lody!) a może nawet czasami szczęście: kumpel zaproponował ci wyjazd do Paryża, a Ty mogłeś powiedzieć „Tak!”, bo właśnie miałeś kasę na koncie.

 

Praca z przekonaniami wymaga od nas zatrzymywania się, budowania kontaktu ze sobą by móc w świadomy sposób wybierać, którymi drogami zamierzamy podążać w życiu. Nieraz automatyczne działania pchają nas na utarte i często uczęszczana autostrady a szczęście da nam wybranie własnej, być może mało znanej leśnej ścieżki. Wybór należy do Ciebie.

 

Mamy dla Ciebie propozycję. Przez najbliższy tydzień zapisuj swoje automatyczne i pierwsze, które Ci pojawią myśli na poniższe tematy

lub innych ważnych dla Ciebie obszarów życia. Ważne, aby to były naprawdę pierwsze myśli.

 

W kolejnym artykule będziemy przyglądać się co zrobić z przekonaniem, które zauważyliśmy, że je mamy a jednocześnie chcielibyśmy je zmienić, bo nam już nie służą.

Zapraszamy: Wyłączyć autopilota czyli jak zadbać o siebie tu i teraz – cz.2

 

Autorki: Joanna Berendt i Magdalena Sendor

STUDIUM RELACJI

z samym sobą i innymi

NVC, ciało, neurobiologia

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl