Zdarzają Ci się momenty, gdy Twoje myśli pędzą jak w kołowrotku a oceny o sytuacji, o sobie lub innych osobach napędzają kolejne? Wady, problemy, ułomności, negatywne oceny kłębią się w naszych głowach, nieraz całymi gromadami, powodując dyskomfort, niepokój, choroby. Czy jest jakieś antidotum?

 

To naturalne, że nasz mózg dostrzega negatywność, że wyłapuje zagrożenia. To nas ludzi ocaliło, utrzymało przy życiu w toku wielu lat ewolucji. Mogliśmy skutecznie unikać zagrożeń i przetrwać. Przeżyć.

 

Mamy wiele zasobów każdego dnia

 

Dziś czasy mamy inne i nie potrzebujemy cały czas być w stanie alertu i ochrony przed zagrożeniem, bo faktyczne, fizyczne zagrożenie życia jest rzadkie. Na co dzień mieszkamy w bezpiecznym miejscu, jeździmy bezpiecznym samochodem, mamy rodzinę i przyjaciół i nie musimy trwać w czujności. Nie musimy sprawdzać, kontrolować, co się dzieje, przewidywać i zabezpieczać się przez cały czas.

Niestety ewolucja rozwija się wolniej niż nasza kultura i cywilizacja i naszym zadaniem jest podjęcie działania, świadoma zmiana, tak, by mieć w życiu więcej radości, szczęścia, docenienia i fajnej pozytywnej energii. Co więc robić?

 

Zaspokojone i niezaspokojone potrzeby

 

W NVC szukamy naszych potrzeb – nieraz w czasie empatii odnajdujemy potrzeby niezaspokojone. Mając świadomość tego, co jest dla nas ważne, a co nie jest obecne w naszym życiu tak jakbyśmy chcieli, budujemy prośby (do siebie i do innych) mające na celu zadbać o nasze niezaspokojone potrzeby. Widzenie tego, co nie działa tak jakbyśmy tego chcieli to jest część całej pespektywy jaką jest nasze życie.

Drugą częścią jest zauważenie tego, co już jest, co działa tak jak chcemy, czyli naszych zaspokojonych potrzeb.

 

Widzenie naszych zaspokojonych potrzeb to świadomy wybór skupiania się na tym co pozytywne w nas, w innych czy otaczającej nas rzeczywistości. W Porozumieniu bez przemocy staramy się praktykować wdzięczność. Wielu psychologów dodaje, że wdzięczność jest najzdrowszym ludzkim uczuciem.

Skupienie się na rzeczach, za które jesteś wdzięczny nie sprawi, że przestaniesz widzieć to, co nie działa w Twoim życiu. Chodzi raczej o to, by widzieć i doceniać to, co już działa, co już masz i pielęgnowanie spokojnej akceptacji w Twoim życiu. To powstrzymuje cię przed myśleniem negatywnym, a co więcej jak twierdzi neuropsycholog Rick Hanson, twórca pozytywnej neuroplastyczności, wdzięczność pomaga budować obwody w mózgu odpowiadające za szczęście i szczęśliwy mózg. Daje inspirację i motywację do skupienia się na pozytywach i pielęgnowaniu rzeczy, które naprawdę są dla nas ważne.

 

Jak wygląda praktyka wdzięczności w Porozumieniu bez Przemocy?

 

Mamy dla Ciebie propozycję tu i teraz – zamknij na chwilę oczy jeśli tylko masz na to ochotę, usiądź wygodnie i wymień 5 rzeczy, za które tu i teraz możesz być wdzięczny. Może nie być to proste, lecz prosimy włóż w to wysiłek, by tu i teraz znaleźć te 5 rzeczy.

Jeśli nic nie mógłbyś znaleźć polecamy wdzięczność za nieograniczony dostęp do tlenu, dostęp do wody lub chociażby to, że teraz czytasz ten artykuł.

Liv Larsson  (trenerka NVC) w książce  „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia” napisała: „W autentycznej wdzięczności tkwi niesamowita moc – odpowiednio wyrażona i przyjęta działa ona zazwyczaj jak prawdziwy zastrzyk witaminowy. Jest to pokarm dla naszych relacji: miłosnych, z kolegami z pracy i z przyjaciółmi. Wdzięczność pokazuje nam jasno, co w życiu jest ważne, a z czego możemy zrezygnować”.

 

Bardzo Cię zachęcamy, by przyglądać się i potrzebom niezaspokojonym i zaspokojonym.

Tak wiele potrzeb zaspokojonych mamy, dzień po dniu, minuta po minucie tylko nie zawsze dajemy im naszą uwagę. Tym potrzebom warto się przyglądać, zauważać je, cieszyć się z nich, doceniać to, że są!

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl