Większość rodziców cieszy się na okres wakacyjny, który może spędzić ze swoimi dziećmi. Można zwolnić, odłożyć codzienne obowiązki i spędzać więcej czasu w otoczeniu natury.

Z drugiej strony czas wakacji to też czas kiedy mogą zdarzać się długie podróże, częstsze kłótnie rodzeństwa, stanie w kolejkach do parku rozrywki czy po lody w miejscowości turystycznej.

Może się zdarzyć, że mieszkamy całą rodziną w jednym pokoju w pensjonacie i pada deszcz przez 4 dni. Wieczorem atakują nas roje komarów lub musimy zająć się słonecznymi poparzeniami.

Rick Hanson proponuje 10 sposobów, aby wpleść rozluźnienie w każdy dzień i wyeliminować stres, który wpływa niekorzystnie na nas samych i naszych bliskich.

 

1. Pamiętaj, że Ty się Liczysz.

W ciągu dnia przypominaj sobie, że jesteś uprawniona/y do odciążenia się, aby zminimalizować stres. Choćby z tych dwóch powodów:

-> twoje wewnętrzne doświadczenie ma znaczenie,

-> zasilanie siebie jest absolutną podstawą do opieki nad dziećmi.

Sugestia: możesz umieścić swoje zdjęcie, kiedy byłaś/ byłeś dzieckiem w widocznym miejscu dla przypomnienia, że twoje wewnętrzne dziecko potrzebuje miłości i troski tak samo jak twoje dzieci.

 

2. Odpuszczaj stres wiele razy dziennie.

Małe, codzienne stresy sumują się, obciążając twoje ciało, umysł i relacje. Stosuj drobne sposoby, aby nie dopuścić do gromadzenia się stresu np.:

-> weź głęboki swobodny oddech, za każdym razem kiedy odbierasz telefon,

-> z czułością obmyj twarz i ręce za każdym razem kiedy korzystasz z toalety,

-> zauważaj kiedy tworzy się napięcie w ramionach lub zaciska się szczęka czy marszczy czoło i rozluźniaj je jak najczęściej.

 

3. Daj sobie czas na głębszą relaksację co najmniej raz dziennie.

Dobrym czasem na relaksację jest koniec dnia, kiedy układasz się do snu. Jest to naturalny czas dla mózgu na „czyszczenie danych” i ciała na rozluźnienie, aby przygotować się na następny dzień:

-> kiedy leżysz w łożku, wyobraź sobie, że twoje ciało staje się coraz cięższe i lekko opada na troskliwą i witającą cię ziemię,

-> spróbuj poczuć ciepło swoich rąk i zostań przez chwilę z tym odczuciem.

 

4. Stawiaj sobie realistyczne wymagania.

Dużo stresu przychodzi ze stawiania sobie w życiu nierealistycznych i niemożliwych do osiągnięcia standardów. Jak porównywanie się do „książkowych” idealnych matek czy ojców. Zamiast tego niekorzystnego nawyku spróbuj czegoś odmiennego:

-> zauważaj kiedy zaczynasz być dla siebie surowy, kiedy „osądzający umysł” zaczyna się rozkręcać,

-> przypominaj sobie, że nie ma sensu porównywać siebie ze swoją Mamą czy Tatą (czy inną osobą z przeszłości), ich życie było w innych czasach i warunkach, a twoje wspomnienia są zniekształcone przez „różowe okulary” widzenia dziecka.

-> skupiaj się na nawet najdrobniejszych pozytywach, które już robisz.

 

5. Zaopiekuj się „turbodoładowaniem” z twojego dzieciństwa.

Myśli i uczucia, które pochodzą z dzieciństwa mogą zwiększyć dzisiejszy stres. Prowadzą czasem do mylnych interpretacji wydarzeń lub przywiązania się do jednego elementu całości. Niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby mieszają się z dorosłymi (możliwymi do zaspokojenia) potrzebami i wzmacniają nasze emocjonalne reakcje.

-> regularnie obdarowuj współczuciem, uwagą i ciepłem „młodsze części” siebie,

-> rozróżnij intensywne reakcje z dzieciństwa od umiarkowanych reakcji tu i teraz, kiedy jesteś dorosła osobą.

 

6. Akceptuj siebie taką jaka jesteś / taki jaki jesteś.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, oczywiście, ale tu mamy na myśli założenie takiej intencji i praktykę na całe życie. Nie chodzi nam o stawianie sobie celu, na liście do zrobienia, czy napięcie i zmuszanie się, żeby zaakceptować siebie teraz w tej sytuacji, od razu.

-> pamiętaj, że nic co pojawia się w umyśle nie jest „niewłaściwe” i że jest różnica między objęciem tego wszystkiego, a działaniami na podstawie tego.

-> kilka razy dziennie powtórz sobie „Akceptuję siebie taką jaka jestem” „Akceptuję siebie takim jaki jestem”.

 

7. Buduj pozytywne emocjonalnie wspomnienia.

Ewoluowaliśmy z mózgiem, który nastawiony jest na rejestrowanie negatywnych  doświadczeń.

Jednocześnie zauważanie pozytywnych momentów nie było najważniejsze z punktu widzenia przetrwania. Jedna przykra sytuacja z psem będzie żywa w naszej pamięci dużo bardziej niż dziesiątki sympatycznych momentów spędzonych z psami.

Rezultatem jest rosnąca warstwa pozostałości negatywnych doświadczeń w banku naszej pamięci emocjonalnej. Rzuca ona swój cień na nasze samopoczucie.

Dlatego tak ważne jest aktywne zapamiętywanie dobrych chwil i związanych z nimi uczuć, tak aby stały się trwałym źródłem naszego dobrostanu, zapisanym w obwodach neuronalnych.

-> aktywnie szukaj i zauważaj „dobre” chwile w ciągu dnia i ciesz się nimi,

-> pozwól, aby korzystne wydarzenia zapisały się jako korzystne doświadczenia (a nie jedynie intelektualnie pojmowane kwestie),

-> przeznacz dodatkowe kilkanaście sekund czy minut, aby delektować się tym doświadczeniem i poczuć jak wypełnia twoje ciało i twoją świadomość,

-> wyobraź sobie, że to bogate doświadczenie niejako wsiąka w ciebie i w twoją emocjonalną pamięć.

-> dodatkowo możesz wyobrazić sobie, że to korzystne doświadczenie wsiąka w te części ciebie, które być może czują ból, zranienie. Zwróć uwagę na to, aby te korzystne odczucia były w centrum twojej uwagi, duże i intensywne, a te bolesne w tle uwagi i mniejsze, rozpuszczające się, mgliste. Ta praktyka może krok po kroku zmniejszać intensywność trudnych przeżyć, obecnych w naszej pamięci.

 

8. Bądź proaktywna/y.

Generalnie bądź aktywna/y jeśli chodzi o swój umysł, bądź swoim własnym szefem. Jak zręczny jeździec na rączym koniu.

-> przypominaj sobie, że stres nie jest dla ciebie użyteczny ani korzystny dla twojego ciała, twoich dzieci ani twoich związków z innymi i że możesz z nim pracować zamiast pozwalać, żeby kierował twoim życiem,

-> zidentyfikuj czynniki stresu, które pojawiają się regularnie jak np. zbyt duża liczba zadań do wykonania rano, która powoduje, że od początku dnia jesteś napięty/a. Zamiast tego spróbuj wraz z rodziną ułożyć plan, który pozwoli rozpocząć dzień choć trochę spokojniej.

-> aktywnie pracuj i puszczaj wolno myśli, które nie przynoszą korzyści, a tylko większe napięcie w twoim życiu np. „Muszę dopilnować, aby ta wycieczka nad jezioro przebiegła wspaniale i wszyscy świetnie się bawili”.

 

9. Obiecaj sobie codzienną praktykę.

Wiele osób stosowało codzienne praktyki uspokajające czy relaksujące zanim pojawiły się dzieci. Spróbuj wrócić do nich lub ustanów nowe, takie które najlepiej Ci odpowiadają i najłatwiej jest je zastosować każdego dnia. Chociaż minutę dziennie zrób coś co karmi twoją duszę, ciało czy serce, poszerzając twoją pojemność na to co nieuniknione: niekończące się „górki” i „dołki” w świecie wewnętrznym i zewnętrznym np.

-> pisz pamiętnik,

-> medytuj, módl się, czytaj inspirujące teksty,

-> spędzaj czas w naturze (choćby idąc z psem na spacer),

-> daj sobie czas na zabawę czy słuchanie muzyki,

-> maluj, rysuj, twórz,

-> praktykuj jogę, taniec, tai chi itp,

 

10. Rozważ praktykę duchową, która ma dla Ciebie osobiste znaczenie.

Duchowość, która ma dla ciebie osobiste znaczenie jest z pewnością kojąca i łagodząca konsekwencje wyzwań i trudnych sytuacji. Jeśli nie praktykujesz żadnej formy duchowości możesz spróbować wsłuchać się w subtelny głos wewnętrzny i poszukać praktyki, która wyciszy umysł i sprawi, że serce będzie się radować.

 

Jeśli masz ochotę na więcej praktyk i wiedzy o tym jak pracować ze stresem, a jesteś zabiegana/y i potrzebujesz czegoś esencjonalnego zapraszamy na kurs on-line „Kieszonkowy Kurs Oswajania Stresu – 8 kroków do dobrego stanu” – 8 tygodni, wiele prostych i skutecznych praktyk do stosowania na codzień.

 

Dowiedz się więcej i sprawdź promocje:

Kieszonkowy Kurs Oswajania Stresu – dowiedz się więcej

 

Autorki: Anna Andrzejewska (Centrum Neuro-Integracji MIND) i Joanna Berendt

Inspiracją do tego artykułu była  książka „Mother Nurture” Ricka Hansona twórcy Treningu Pozytywnej Neuroplastyczności.

 

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl