Samodoskonalenie to rozwój, naturalna zmiana. Dzieje się wtedy, gdy robimy to, co lubimy, z każdym kolejnym powtórzeniem, z każdą kolejną godziną spędzoną na tej czynności, z każdą kolejną relacją i kolejnym doświadczeniem.

 

Samodoskonalenie ma w podłożu miłość do siebie i akceptację tego, co robimy, etapu, na którym jesteśmy, siebie. Czy to, co robisz, to jest jeszcze samodoskonalenie? Mieści się w jego ramach? Moje obserwacje z warsztatów, konsultacji czy po prostu życia – pokazują, że niektórzy z nas podążają ścieżką samodoskonalenia się. Ale ilu z nas próbuje siebie zmieniać na kogoś innego? Lepszego? Bardziej wartościowego? Jeszcze mocniej zasługującego na miłość i akceptację? Samodoskonalenie to nie jest to samo, co zmienianie siebie. Gdy mówimy „chcę się zmienić”, to czy nie dokonujemy przemocy na sobie? Po co chcesz się zmieniać? Proponuję, by zamiast tego się rozwijać i doskonalić. Bo wszystkie najważniejsze zasoby, których potrzebujemy – już mamy. One są w nas. Stanowią nasz unikalny potencjał, zestaw cech, talentów, umiejętności, sposobów reagowania, które kreują nasz świat, naszą rzeczywistość. Kiedy? Gdy go uwolnimy i pozwolimy mu być.

Perfekcjonizm często leży blisko wstydu, tego, że boimy się o to, czy jesteśmy uznani, widziani i przyjmowani właśnie tacy, jacy jesteśmy. Dlatego uciekamy w perfekcjonizm, w którym chodzi o zdobycie poklasku, pochwały, który może być traktowany jako gwarancja naszej akceptacji, tego, że się liczymy, jesteśmy ważni, przynależymy. A więc jeśli nie jesteśmy wystarczająco perfekcyjni, to może nie będziemy tego mieć? Akceptacji i przynależności? Skoro tak, to gdy działamy, skupiamy się na tym, co inni sobie pomyślą, a nie na tym, co robimy i po co. Patrzymy tylko na innych ludzi i nasze odbicie w nich. Szukamy siebie, prawdy o nas w tym, co widzimy w tym odbiciu w innych ludziach. Dlatego celem perfekcjonizmu nie jest zrealizowanie jak najlepszych rezultatów, tylko pochwały. Uzasadnienia dla bycia kochanym. Domyślamy się, że inaczej nie będziemy wartościowi, jak tylko poprzez tą idealnie wykonaną pracę. Nawet nie na 100%, tylko na 120!

 

Miłość nie potrzebuje uzasadnienia

 

Miłość nie stawia warunków, ona nas przyjmuje, jak małe dzieci. Zobacz, nawet w sytuacji, gdy twoje dziecko robi coś, czego ty nie lubisz, denerwujesz się, czujesz bezsilność – czy możesz powiedzieć, że go nie kochasz? Akceptacja, przynależność, bycie wartościowym podobnie jak miłość – jest zawsze. Być może nasłuchaliśmy się w toku wychowania czy edukacji nieprzyjemnych sformułowań, nieprawdziwych zdań odbierających nam wiarę w swoją wartość, a przyznających złudnie odpowiedzialność, która nie była nasza. Np. wtedy, gdy nauczyciel mówił: przez ciebie mi smutno. Jednak to tylko słowa. Prawda jest ponad tym, co nam mówiono. Ogrom ciepła, otuchy, bycia wysłuchanym, zrozumianym i przyjętym ze wszystkim, co mamy, co robimy, co mówimy, z naszymi błędami i naszymi sukcesami – to wszystko jest już w nas.

Zamiast wpadania w perfekcjonizm możemy podejmować zdrowe wysiłki. Zdrowe, czyli zrównoważone, zbalansowane, nie ponad siły, na naszą miarę. Z łagodnością podchodzić do siebie i sprawdzać efekty swoich działań. I z taką samą łagodnością podchodzić do innych ludzi w naszym otoczeniu: do dzieci, męża, żony, przyjaciół i naszych rodziców. Łagodnie, a więc z wyrozumiałością, widząc szerszą perspektywę: tego, co umiemy i mamy w tym dobre rezultaty i tego, co nam nie wychodzi; tego, w jakim jesteśmy nastroju i jak wpływają na nas pogoda, okoliczności, inni ludzie. Z ciepłem dla siebie. I z akceptacją.

Bo przecież ona jest już w nas.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl