Zaznacz stronę

– Nie, nie, nie, nie, nie! – z całej siły tupałam nogami. Czułam się jak mała dziewczynka. Było w tym coś uwalniającego i zabawnego jednocześnie.

Stałam na trawie w otoczeniu osób wyrażających siebie na rozmaite sposoby. Głównie za pomocą gestów. Był rok 2014 i było to moje pierwsze doświadczenie Body NVC z Sabine Geiger. Doświadczenie, które ze mną zostało i nie dawało mi spokoju. W tamtym czasie miałam za sobą dobrze ponad 100 dni warsztatów NVC. Właśnie zostałam certyfikowaną trenerką tego podejścia. Wielokrotnie doświadczałam tego, jak magia NVC rozpuszcza mnie od środka. Ale nigdy w tak prosty i jednocześnie dogłębny sposób.

I to wszystko bez konieczności dzielenia się osobistymi historiami z nowopoznanymi ludźmi, bez dogłębnej analizy sytuacji, głowienia się nad tym, jaka dokładnie potrzeba jest we mnie żywa. Uwalniające!

Od tamtej pory zaczęłam wprowadzać ćwiczenia pozwalające doświadczyć NVC poprzez ciało i ruch na moich warsztatach. Początkowo jako urozmaicenie dla tradycyjnych warsztatowych ćwiczeń, w których uczestnicy w parach lub trójkach odgrywają swoje sytuacje, praktykują empatyczne reagowanie, dialogi czy wyrażanie próśb. Zachęcona entuzjastycznymi reakcjami, z czasem zaczęłam wprowadzać coraz więcej ćwiczeń tego rodzaju. Zadziwiona w jakie piękne miejsca prowadzą uczestników. Jak pomagają uwolnić się z więzienia automatycznych reakcji. Jak otwierają na siebie i innych. Jak pozwalają połączyć się z własną mocą. 

Na klasycznych warsztatach NVC przyglądamy się naszym życiowym wyzwaniom i szukamy sposobów reagowania, które lepiej służą nam i naszym relacjom. Jednak mimo przepracowania ich na zajęciach, w życiowych sytuacjach “na gorąco” często nadal nie mamy dostępu do nowych umiejętności. Jednym z powodów jest wewnętrzne rozdzielenie, które większość z nas nosi w sobie.

Nauczyliśmy się myśleć, ale nie nauczyliśmy się czuć. Oddzieleni od siebie, nie wiemy, jak polegać na sobie w trudnych sytuacjach. Boimy się reakcji innych ludzi i boimy się swoich reakcji. Trzymane w ryzach emocje zalewają nas w najmniej odpowiednich momentach.

Ćwiczenia Body NVC są jak most, pozwalający zakotwiczyć w ciele nowe sposoby reagowania.  Wyczulają nas na odczucia płynące z naszego ciała, pokazując, jak jednocześnie możemy korzystać z mądrości naszych odczuć i przenikliwości naszych myśli.

Przykład? Zaproszę cię do teraz do małego eksperymentu. Możesz pomyśleć o tym, jak o zabawie, która da ci przedsmak tego, czym może być Body NVC.

o   Znajdź spokojne miejsce.

o   Stań i przez chwilę poobserwuj swój oddech – taki jaki jest w tej chwili – płytki czy głęboki, powolny czy szybki.

o   Przypomnij sobie sytuację, w której poczułeś/łaś się niepewnie. Przywołaj możliwie dokładnie miejsce i okoliczności. Pozwól swojemu ciału poruszyć się w reakcji na to wspomnienie. Jaką pozycję przyjęło twoje ciało? Jak się czujesz? Jakie potrzeby się odzywają? Sprawdź, czy możesz przyjąć siebie takiego/taką z troską i ciekawością.

o   Teraz wróć myślami do chwili obecnej. Rozejrzyj się dookoła. Sprawdź, jak ma się twój oddech, poobserwuj go przez chwilę.

o   Kiedy będziesz gotowy/a, przypomnij sobie sytuację, w której czułeś/łaś zaufanie do siebie. To może być coś drobnego, codzienna czynność, którą lubisz i przy której “wiesz, co robisz”. Przywołaj możliwie dokładnie miejsce i okoliczności. Pozwól swojemu ciału poruszyć się w reakcji na to wspomnienie. Jaką pozycję przyjęło twoje ciało? Jak się czujesz? Jakie potrzeby się odzywają? Rozgość się w tych odczuciach. Jaki gest przypomni ci to doświadczenie?

o   Teraz wróć myślami do chwili obecnej. Rozejrzyj się dookoła. Sprawdź, jak ma się twój oddech, poobserwuj go przez chwilę.

o   Ponownie przyjmij pozycję ciała, w której czułeś/łaś się niepewnie. Następnie przejdź do pozycji, którą przyjmuje twoje ciało, gdy czujesz zaufanie do siebie. Przejdź kilkakrotnie z pierwszej pozycji do drugiej. Sprawdź – gdzie zaczyna się ruch od niepewności w stronę zaufania? To może być mostek, który zaczyna się unosić… Albo stopy, które ustawiają się nieco szerzej… Lub ramiona, które odsuwają się od głowy… Jak to jest dla ciebie? Przejdź tą drogę jeszcze raz, dając pełną uwagę miejscu, w którym zaczyna się ruch. Na koniec, zakotwicz doświadczenie gestem, który wybrałeś/łaś w poprzednim kroku.

o   Na koniec wróć myślami do chwili obecnej. Rozejrzyj się. Sprawdź, jak ma się twój oddech, poobserwuj go przez chwilę. Jak się teraz czujesz? Jak ci było w tym doświadczeniu?

Powtarzaj tę praktykę codziennie przez 21 dni. Tyle potrzebuje nasz system nerwowy, żeby stworzyć nową ścieżkę neuronalną.
Za każdym razem, gdy poczujesz niepewność, przywitaj ją z życzliwością, a potem skupiając uwagę na miejscu, w którym zaczynał się ruch ku zaufaniu oraz wykonując gest-kotwicę, przypomnij swojemu ciału, jak może cię tam zaprowadzić.

Chcesz wiedzieć więcej?

Niezwykłą okazją doświadczenia tej praktyki u źródła jest warsztat prowadzony przez Sabine Geiger w dniach 17-20 kwietnia. Więcej informacji znajdziesz tu: http://www.empathiceurope.com/nonviolent-transformation-through-body-and-movement/

Dołącz do bezpłatnego spotkania we wtorek 3 kwietnia o godzinie 19:00-20:30 lub w środę 4 kwietnia o godzinie 14-15:30 , w centrum Warszawy. Zapisy: aga@empoweredliving.pl

Dołącz do porannej grupy praktykującej na Ursynowie: https://nvcwruchu.wordpress.com/warsztaty/poranna-grupa-praktykujaca-nvc-i-nvc-w-ruchu-ursynow/

Agnieszka Rzewuska-Paca, certyfikowana trenerka NVC