Zaznacz stronę

Gdy znowu się kłócą i szarpią, to przez Twoją głowę przemyka wiele myśli, pomysłów, po co dzieci znowu się kłócą? Po co dzieci się biją? jak radzić sobie z konfliktami dzieci? Jak rozwiązywać konflikty między dziećmi i to jeszcze w duchu porozumienia, bliskości, wzajemnego szacunku, miłości, uwzględnienia…?

Twoja reakcja na kłótnie dzieci to:

 

a. ja przez was oszaleję,
b. w dup… im się przewraca,
c. gdzie robię błąd
d. inna, jaka …?

Nie jesteśmy nauczeni radzić sobie z konfliktami, nic dziwnego, że pierwsza reakcja może być trudna i wcale nie budująca dla naszej relacji i niekoniecznie uwzględniająca obie strony. Mamy wiele trudnych doświadczeń z konfliktem, gdy nasi rodzice i nauczyciele nie potrafili nas wesprzeć lub gdy przegrywaliśmy albo w jakiś sposób traciliśmy w relacji na skutek konfliktu. Dlatego dziś tak trudno nam zaopiekować się sobą i dziećmi, gdy dzieją się trudne sytuacje.

Konflikt szansą

 

A może spojrzeć na kłótnię jak na szansę?
Na trening przed ważnymi życiowymi zawodami?
Na moment rozwoju i kontaktu?
Dzieci w konflikcie uczą się… jak sobie radzić z kłótniami i konfliktami! Nawet jeśli brzmi to dziwnie, to właśnie teraz tworzy się ich obraz konfliktów – to, czy będą ich unikać, bać się, czy wchodzić w pełnej zbroi, by walczyć do ostatniej krwi? A może nauczą się, jak radzić sobie z takimi sytuacjami w zaufaniu, w kontakcie i tworzyć rozwiązania win-win?
Uczą się też kontaktu, tego, jak być blisko siebie, we wzajemnym szacunku i zrozumieniu, gdy dzieją się trudne rzeczy.
 
W mediacjach świetnie się sprawdza NVC, a Ty możesz wspierać swoje dzieci, by nabywały tak ważne kompetencje przyszłości, tzw. miękkie – dogadywanie się, budowanie porozumienia, szukanie rozwiązań win-win, kontakt z potrzebami, samoświadomość, uwzględnianie siebie i innych, budowanie relacji… I te kompetencje najpełniej i najwyraźniej uwidoczniają się w konfliktach.

Zajrzyj pod powierzchnię

 

NVC, czyli Porozumienie bez Przemocy daje nam sporo narzędzi, by radzić sobie z konfliktami w konstruktywny i uwzględniający sposób. Możemy wyjść z dawnych i niedziałających schematów i zobaczyć te wszystkie możliwości, o których pisałam wyżej – umiejętność rozwiązywania konfliktów i sporów tak, by obie strony były zadowolone z rozwiązania (czyli win-win, wygrany-wygrany), budowanie świadomego kontaktu czy wchodzenie w konflikt tak, by rozwijać relacje i budować bliskość. NVC uczy nas, że konflikty powstają na poziomie strategii, czyli naszych pomysłów (uświadomionych bądź nie) na to, jak chcemy zaspokajać nasze potrzeby. Ale na poziomie potrzeb – nie ma konfliktów! Dzięki temu możemy skorzystać z rady Marshalla B. Rosenberga, twórcy porozumienia bez przemocy, który mówił, że każdy, nawet największy konflikt można rozwiązać w 20 minut! Od momentu, w którym znajdziemy potrzeby obu stron.
Dlatego to, co warto zrobić w konflikcie to poszukać i nazwać potrzeby obu stron. Bez szukania winnych, kto zaczął i kto powinien przeprosić. Zamiast dualnego świata, możemy tworzyć świat relacji i zaglądać do potrzeb, zgadywać je, obdarzać dzieci empatią. Dzięki temu dzieci zaczynają dostrzegać, i krok po kroczku wnosić to do swojego świata, że strategie są tylko na powierzchni, a na poziomie potrzeb wszyscy jesteśmy tacy sami, możemy się łatwo dogadać, zbliżyć się do siebie.
To jest zasób na całe ich przyszłe życie. Doświadczenie bezpiecznego bycia w konflikcie – bezcenne! Umiejętność rozumienia siebie i innych (świadomość potrzeb) – nieoceniona! Narzędzia do budowania bliskości, relacji opartej na zaufaniu – to ogromny zasób na przyszłe życie i pracę, współpracę z innymi. Dziś coraz więcej mówi się o tym, jak ważne są tzw. miękkie kompetencje, są niemal obowiązkowe dla liderów, szefów zespołów, osób, które pracują z innymi ludźmi. Kluczowe w pracy lekarza, nauczyciela i sklepikarza. Umiejętność rozwiązywania konfliktów łączy w sobie wiele kompetencji, które określamy jako miękkie: budowanie porozumienia, empatia, dostrzeganie potrzeb, budowanie harmonijnej współpracy pomimo różnic.
A Ty teraz możesz zaprosić nieco więcej harmonii do swojego domu. To będzie miły efekt uboczny. Choć wiem, że konflikty bywają naprawdę wyczerpujące, szczególnie dla mediatora. Pamiętaj jednak, że wspierając dzieci w rozwiązywaniu konfliktów Twoją rolą nie jest szukanie rozwiązań, ale bycie słuchającym wsparciem, poszukiwaczem potrzeb i osobą trzymającą przestrzeń do wypowiedzenia uczuć i potrzeb dzieci.

Co dalej?

 

 
Czy to znaczy, że w Waszym życiu nie będzie już konfliktów?
Będą!
 
Ale będą szansą i zaproszeniem do kontaktu, a nie powodem do …… (tu wstaw swoją odpowiedź z pierwszego akapitu)!
 
A jeśli potrzebujesz więcej podpowiedzi i wsparcia, sprawdź opcje kursu online Empatyczne pogotowie!