Zaznacz stronę

Strach – niepokój – lęk – panika – trwoga – przerażenie: od lekkiego ukłucia w brzuchu, ściśniętego żołądka, który czasem nazywamy stresem, a czasem jest mieszaniną różnych uczuć, aż po panikę i trwogę, które odbierają nam możliwość spokojnej odpowiedzi, a przełączają nas na automatyczne działanie. Wszystkie te uczucia są obecne w naszym życiu i mają za zadanie przypominać o naszych potrzebach i chronić je, chronić nas, nasze bezpieczeństwo, więź, bliskość…

 

Zobaczmy, co możemy teraz robić ze strachem? Pierwsza strategia to unikanie.

Czasami próbujemy te wszystkie uczucia spakować do pudełeczka z napisem: nie otwierać. Próbujemy zepchnąć lęk i niepokój w takie miejsce, w którym nie mogą dojść do głosu. Im bardziej próbujemy to zrobić, tym bardziej te uczucia nie mają szansy poinformować nas o tym, co jest ważne. Pamiętając, że wg założeń NVC uczucia są informacjami o potrzebach, możemy zauważyć, że unikając tych uczuć, wypychając je i nie zajmując się nimi, sprawiamy, że nie możemy także sprawdzić, jaki przekaz nam niosą. To tak, jakby przyszedł do nas mail z ważną informacją, a my nie chcemy go otworzyć, tylko wrzucamy do folderu „inne”.

Druga możliwa strategia to nakręcanie strachu, gdy karmimy się lękiem i poddajemy narracji siejącej panikę. Oglądamy straszne wiadomości, czytamy przerażające newsy i dokładamy do tego nasze myśli – co to będzie? co się stanie? jak sobie poradzę? Tracimy oddech, czasami lęk może nawet przerodzić się w panikę i trudno jest wtedy sprawdzać fakty, uwierzytelniać informacje, dyskutować o możliwych scenariuszach, sprawdzać ich prawdopodobieństwo, bo jedyne, co czujemy to blokujący nasze myślenie strach, szybki oddech, spięcie w ramionach, żołądku czy gardle.

Co robić?

Każde uczucie możesz zaprosić do tego, by było Twoim drogowskazem. By Ci pokazało tę informację, którą ze sobą niesie, a więc informację o potrzebach. Potrzeby są uniwersalnymi jakościami, które są wspólne dla wszystkich ludzi. To nasza wewnętrzna motywacja, bo wszystko, co robimy i mówimy napędzają nasze potrzeby – bez względu na to, czy to sobie uświadamiamy czy nie.

Do tych potrzeb prowadzą nas nasze uczucia. Dlatego, gdy nadchodzi jakiekolwiek uczucie, nie tylko strach czy przerażenie, ale także radość, spokój czy irytacja – możemy sprawdzić, o jakich potrzebach nas chce poinformować (zaspokojonych lub niezaspokojonych).

Sprawdź, do jakich potrzeb prowadzi Cię Twój strach: czy chodzi o bezpieczeństwo? przewidywalność? zaufanie? Czy pragniesz wolności, bliskości, a może zrozumienia? Poszukaj, jaka ważna informacja stoi za Twoim strachem?

Bardzo przydatne może okazać się także to, by sprawdzić, ile w strachu jest napędzających się myśli, które wpadły w wir i kręcą się już całkiem bez sensu? Albo ruchem spiralnym stają się coraz bardziej dojmujące, coraz większe i przerażające? Być może chcesz na początek oddzielić myśli od faktów i przyjrzeć się temu, co naprawdę się dzieje?

A może początek może być w oddechu? Spokojnym nabraniu powietrza, wypuszczeniu go i w tym rytmie odnalezienia kontaktu ze sobą? Ja, gdy wpadam w lęk – właśnie od oddechu staram się zaczynać, potem namierzać fakty, a potem poszukiwać potrzeb, które chcą dojść do głosu. A gdy wiem już, o jakie potrzeby mi chodzi – mogę z nimi zacząć swój taniec: poprzyglądać się im, powchłaniać, posprawdzać, co chcę dalej z nimi robić.

Jeśli szukasz praktyk na oswajanie strachu, lęku, niepokoju czy przerażenia, to dwie z nich opisuje Asia Berendt w bezpłatnym i krótkim ebooku „W głąb strachu”. Zobacz.