Zaznacz stronę

Znowu mnie zdenerwowałaś.

To przez niego się złoszczę.

On sprawia, że jest mi przykro.

Wiele jest w naszym codziennym języku podobnych zwrotów.

Co łączy te zdania? Oddawanie odpowiedzialności. Może dziwisz się, jak i dlaczego – już spieszymy to rozjaśnić. Zdanie „to przez niego się złoszczę” lub inne tego typu zdania sugerują, że inna osoba ma nad nami władzę, by sprawiać, że my czujemy się źli lub jest nam przykro. A my sami pozostajemy bezsilni i nie możemy nic z tym zrobić. A przecież to nie jest cała prawda w takiej sytuacji. Mówiąc, że czujemy coś przez kogoś oddajemy swoją moc sprawczą w kwestii uczuć.

W Porozumieniu bez przemocy, w oparciu o które pracujemy, chcemy na takie sytuacje popatrzeć inaczej.

Ktoś coś zrobił, powiedział – coś się między nami zadziałało i w reakcji na to zdarzenie ja coś czuję – ale nie PRZEZ tę osobę czy to zdarzenie lecz dlatego, że jakaś moja POTRZEBA jest w tej chwili zaspokojona lub niezaspokojona.

Każde moje uczucie ma źródło w zaspokojonej lub niezaspokojonej potrzebie. To, co dzieje się wokół mnie, to tylko bodziec – jednym razem zareaguję na niego radością, a innym – złością. Raz – lękiem, a raz – poczuciem ulgi. Przykładów jest wiele: rozrzucone zabawki (cieszę się, bo zaspokaja to moją potrzebę zabawy, spontaniczności, wolności lub złoszczę się, bo nie zaspokaja to mojej potrzeby porządku, uwzględniania mnie, dotrzymywania umów), poklepanie po ramieniu przez koleżankę z pracy (irytuję się, bo nie zaspokaja to mojej potrzeby równości i szacunku lub czuję spokój, bo zaspokaja to moje potrzeby zaufania i współdziałania). To, jak zareaguję zależy od tego, jaka moja potrzeba jest w danej chwili ważniejsza.

Zdawanie sobie sprawy z tej różnicy przywraca nam wolność i odpowiedzialność za siebie i swoje uczucia. Dzięki temu mogę coś zrobić – z tym, jak się czuję, czego mi potrzeba, znaleźć strategię na tu i teraz lub długofalową po to, by zadbać o siebie.

 

Zmiana perspektywy

 

Kiedy zmieniamy perspektywę z „to przez niego czuję, że…” na „Kiedy on mówi …, to czuję …, bo zależy mi na …..” opisujemy swoje wewnętrzne doświadczenie w reakcji na to, co się między Tobą a drugą osobą zdarzyło.

Kluczowe jest tutaj miejsce słowa BO lub PONIEWAŻ. Wystarczy zmiana miejsca tych słów w szyku zdania i nasz wewnętrzny stan może być inny, a także inna reakcja naszego rozmówcy na to, co powiemy. Zilustrujmy to przykładem. Zobacz różnicę w tym, jak się czujesz gdybyś był nadawcą lub odbiorcą pierwszego zdania a potem jego drugiej wersji.

 

Wersja 1

Uderzyłeś brata, dlatego czuję złość (czyli znowu schemat – ja czuję złość, bo TY)

Wersja 2

Kiedy uderzyłeś brata, to ja poczułam złość, bo bardzo ważne jest dla mnie bezpieczeństwo i dialog w naszym domu.

 

Inny przykład:

 

Wersja 1

Czuję smutek, bo on znowu się spóźnia (schemat – ja czuję smutek, bo ON)

Wersja 2

Kiedy przychodzi po umówionym czasie, czuję smutek, bo zależy mi na dotrzymywaniu ustaleń.

Kiedy używamy języka obserwacji zamiast ocen i mówimy o tym, co czujemy w połączeniu ze swoimi potrzebami łatwiej jest pozostać w kontakcie ze sobą i budować porozumienie z innymi.

 

A teraz krótka praktyka

Zatrzymaj się tu i teraz, jak to czytasz. Sprawdź, co czujesz? Jakie mogą być potrzeby stojące za tym uczuciem? Poszukaj przynajmniej jednego uczucia i jednej potrzeby.

To co? Przez kogo oszalejesz? Kto doprowadza Cię na skraj załamania nerwowego? Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu jeszcze jaśniej widzisz to, na co możesz wpływać. Jesteśmy ciekawe Twoich komentarzy!

 

Gotowa, gotowy na oswajanie swojej złości?

Zapraszamy na kurs online – już od czwartku!

 

Zapanuj nad złością i wykorzystaj jej moc

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl