Miłość, tęsknota, strach, troska

– przeplatają się u matek i ojców nastoletnich dzieci.
Wspólnie z dziećmi dojrzewasz do nowej relacji.

Ten czas, kiedy jako matki i ojcowie towarzyszymy naszym dzieciom w rozkwitaniu, poznawaniu siebie, odkrywaniu swojej tożsamości oraz przygotowywaniu się do dorosłego życia jest niezwykły. Bywa trudny, bywa wzruszający i co więcej, drugi raz się nie zdarzy. Staramy się wspierać nasze dzieci w dorastaniu i usamodzielnianiu się po to, by w przyszłości były świadomymi siebie, szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi, umiejącymi budować relacje w oparciu o empatię i współpracę.

Gdy nasze córki i nasi synowie dorastają, my też się zmieniamy. Dzień po dniu uczymy się budować partnerską relację z młodą kobietą i młodym mężczyzną. Niejednokrotnie nasze serca przepełnia tęsknota za kontaktem, za bliskością, za łatwością, a także strach o ich bezpieczeństwo, o optymalne na dany moment wsparcie.
Pojawiają się pytania:
  • jak mówić o tym, co dla nas ważne, by to było usłyszane?
  • jak słuchać nieraz trudnych komunikatów, by dostrzec pod nimi piękno i zaproszenie do kontaktu?
  • co to tak naprawdę znaczy “stawiać granice” w relacjach z nastolatkami?
  • jak zadbać o siebie i cieszyć się życiem z nastolatką?
  • jak odejść od walki i kontroli na rzecz współpracy i dialogu?

Podczas dwudniowych warsztatów będziemy:

w

Rozmawiać o naszych – matek i ojców nastolatek - wyzwaniach, o naszych uczuciach, potrzebach, wątpliwościach - po to, by siebie lepiej zrozumieć i wzajemnie wzmocnić.

Odkrywać na czym polega dorastanie z nastolatkiem, jak zmienia się rola rodzica wraz z wchodzeniem dziecka w wiek nastoletni i jakie niesie to ze sobą konsekwencje, jeśli chodzi o nasze rodzicielskie nastawienie, komunikację i zachowania.

U

Przyjrzymy się też najnowszym badaniom z zakresu neurobiologii, by zrozumieć, co w okresie dojrzewania dzieje się w mózgach naszych dzieci oraz jak to się przejawia w codziennych kontaktach
i zachowaniach nastolatków.

Zajrzymy do świata empatii i potrzeb, poznamy założenia NVC
i przyłożymy je do relacji ze sobą oraz z młodym człowiekiem.

Poszukamy potrzeb i uczuć naszych dzieci w ich trudnych dla nas komunikach, bo jak powiedział Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia Bez Przemocy, poprzez wszystko, co ludzie mówią, wyrażają albo „proszę”, albo „dziękuję”.

Przećwiczymy konkretne narzędzia NVC (ang. Nonviolence Communication, Porozumienie Bez Przemocy), by empatycznie podchodzić do siebie i nastolatków oraz iść w kierunku współtworzenia relacji dającej radość i rodzicom, i dzieciom.

Porozmawiamy o stylach przywiązania, by bardziej świadomi siebie budować bezpieczną więź z nastolatkiem.

Zanurzymy się w mechanizmy powstawania złości i agresji oraz podzielimy się sprawdzonymi sposobami radzenia sobie z nimi.

m

Zbudujemy podręczną apteczkę samopomocy rodzica nastolatka, wypełnioną sposobami dbania o siebie, by mieć wewnętrzne zasoby do wspierania młodych ludzi.

W trakcie warsztatu opieramy się na NVC Marshalla B Rosenberga. Korzystamy też z prac Daniela J. Siegela, naszej ukochanej nauczycielki Sarah Peyton, teorii stylów przywiązania John’a Bowlby – łączymy to, co sprawdziłyśmy w swoim rodzicielstwie i dzielimy się, aby pomóc Wam lepiej rozumieć siebie i swoje dorastające dzieci oraz znaleźć sposób na świadome budowanie bliskiej relacji z nastolatkami, która przetrwa na długo.

Najbliższy warsztat „DORASTAĆ Z NASTOLATKIEM”  

Warsztat odbędzie się online.

24-25.01.2022 w godz. 9.00-16.30

Warsztat poprowadzą:

Aneta Stępień i Joanna Berendt – matki nastolatek, coacherki z wieloletnim doświadczeniem, autorki bloga „Dorastać z nastolatkiem”, od lat pracujące w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy z dziećmi, nauczycielami, rodzicami i menadżerami.

Warsztaty ‘na żywo’ będą trwały 2 x 7,5h w godz. 9.00 – 16.30 (z 1h przerwą na lunch i dwie przerwy kawowe).

Kurs odbędzie się online poprzez zoom.

Stąd 3 opcje płatności:

  1. Cena 850 zł dla jednej osoby.

  2. Cena dla obu rodziców/małżonków 1190 zł.

  3. Zależy nam, by każdy kto widzi sens w tym warsztacie i chce wziąć w nim udział, mógł mieć taką możliwość, stąd jeśli przed rejestracją wstrzymują Cię finanse, napisz do nas, a wspólnie poszukamy rozwiązania uwzględniającego i Ciebie, i nas.

Jeżeli wybierasz opcję 2  lub 3, to złóż zamówienie, a następnie wybierz opcję płatności przelewem i przelej wybraną kwotę.

Zapisz się już teraz, aby mieć pewność, że będzie dla Ciebie miejsce.

Po kliknięciu przycisku przekierujemy Cię do formularza zamówienia.

Kurs Dorastać z nastolatkiem | Kursy i warsztaty oferowane przez NVCLab.pl są warsztatami komunikacji oraz procesami rozwoju osobistego, przeznaczonymi dla osób dorosłych i nie znajdujących się w kryzysie psychicznym. Nie są i nie mogą być traktowane jako psychoterapia. Znaczące decyzje życiowe oraz kroki terapeutyczne zalecamy podejmować przy wsparciu licencjonowanego terapeuty.