Zaznacz stronę

„Chlapiesz tak mocno, że oblewasz nas wodą. Denerwuję się, bo chciałabym, żebyśmy wszyscy czuli się pewnie i bezpiecznie.” – tak mówi mama do swojego synka w najnowszej książce dla dzieci zgodnej z NVC i pod naszym patronatem.

 

Jedną z dróg poznawania NVC, integrowania i pokazywania go dzieciom jest czytanie z dziećmi książek dla dzieci. Pokazują one świat przez pryzmat obserwacji (unika się w nich interpretacji, ocen czy etykiet), pokazują uczucia i potrzeby bohaterów, można w nich posłuchać próśb, które odnoszą się do potrzeb. To działa podobnie jak oglądanie bajek po angielsku, gdy uczysz siebie lub dziecko tego języka. Podobnie działa czytanie książeczek z dziećmi, w których jest obecny język porozumienia.

Co więcej – świat przedstawiony w takich książeczkach jest światem różnorodności, w którym każdy może być sobą, taki jaki jest, w którym jest miejsce dla dziewczynki, która nie lubi dotyku farby i wody oraz dla chłopca, który uwielbia malować rękami i chlapać wodą. To jest świat, w którym witane są nasze uczucia – dzieci, dorosłych, dziewczyn i chłopaków – i te przyjemne, i te trudne, jak złość czy smutek. Świat, w którym bohaterowie są słyszani, a ich trudności przyjmowane z troską. Czytanie takich książek z dziećmi może pokazywać i inspirować rodziców i dzieci, jak można reagować, jak przyjmować naszą różnorodność i nasze tak przecież różnorodne zachowania.

Tosia i Julek robią siku” oraz „Tosia i Julek się kąpią” Magdaleny Boćko-Mysiorskiej – to bodaj pierwsze książeczki dla najmłodszych odbiorców, którzy oglądają i czytają książeczki z rodzicami. W książce o siku jest dużo akceptacji dla tego, że każde dziecko ma swój własny czas i gotowość do korzystania z toalety, w książce o kąpieli możemy zaobserwować różne preferencje dotykowe dzieci, różną wrażliwość. Proste, w przyjaznym formacie, krótkie historyjki do oglądania i czytania z maluchami.

 

Dla dzieci?

 

To, co najbardziej cenię w książeczkach dla dzieci utrzymanych w atmosferze NVC, (NVC dla dzieci) jest fakt, że z takich książek mogą czerpać zarówno dzieci, jak i rodzice. Dla dzieci jeszcze wiele jest naturalne i oczywiste, jeszcze wielu rzeczom się nie dziwią i je przyjmują i książeczki mogą w nich tę akceptację dla różnorodności wspierać. Dla dorosłych pomocne może być zarówno pokazywanie świata, w którym rodzice reagują z łagodnością lub humorem na trudności swoich dzieci, jak i inspiracja, jak można mówić do dzieci w różnych sytuacjach (np. gdy siku leci na podłogę lub w majtusie, a nie do nocnika lub gdy dzieci ochlapują się wodą w wannie i dla jednego z nich jest to niekomfortowe.

Książeczki „Tosia i Julek robią siku”, „Tosia i Julek się kąpią”, autorstwa Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, wydane pod naszym patronatem przez wydawnictwo Dwukropek, możesz kupić np. tu: https://www.empik.com/tosia-i-julek-sie-kapia-bocko-mysiorska-magdalena,p1240990818,ksiazka-p

 

A dla starszych?

 

Starsze dzieci mogą czytać inne dostępne w Polsce książeczki NVC, przypomnę:

  • „Przyjaciele żyrafy” (tom I); „Tęskniący Zenon i żyrafa która spadła z krzesła” (tom II) oraz trzeci tom przygód żyrafy Bibi i szakala Zenona z Leśnego Zakątka autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej;
  • „Lulu” Anety Ryfczyńskiej;
  • „Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa” Dominiki Jasińskiej;

Życzymy Wam dużo radości ze wspólnej lektury!