Zaznacz stronę

Nasza akcja-adaptacja – w ciągu kilku dni zgromadziła kilka tysięcy rodziców, którzy szukali wsparcia. Pamiętacie? Kilka tysięcy rodziców wspierało się nawzajem, a my, wraz z naszymi cudownymi ekspertkami (Joanna Berendt, Emilia Kulpa-Nowak, Agnieszka Jedynak, Paulina Orbitowska-Fernandez, Urszula Malko) dzieliłyśmy się wiedzą i inspiracjami oraz empatią. Widzimy wyraźnie, że adaptacja jest trudna dla dzieci i też dla rodziców.

Przypominają się nam, rodzicom, nasze trudne sytuacje, nie wiemy, czy możemy zaufać paniom (panom) opiekunkom, nie zawsze wierzymy w to, co nam mówią, czytamy w książkach przeciwne wskazówki do tego, co czasami obserwujemy w naszych placówkach. Gubimy się w tym wszystkim i tracimy pewność. Potrzebujemy jej tak samo jak zaufania, wsparcia, empatii, spokoju…

To my rodzice potrzebujemy zadbać o siebie w tym czasie, byśmy mogli być prawdziwym wsparciem dla naszych dzieci. Potrzebujemy zadbać o nasz spokój i napełnić kubeczek empatii, byśmy nie sklejali płaczu dziecka z naszymi wspomnieniami i byśmy potrafili być dorosłym-bezpieczną bazą, bliskim, dostępnym, kochającym i empatycznym.

To, co z pewnością może nas wspierać w tych trudnych chwilach to inna dorosła osoba, która nas wysłucha, otuli swoim ciepłem, da uważne uszy i kochające oczy. Taki empatyczny dorosły pomoże nam uporządkować nasze uczucia, lęk, niepokój, może zagubienie, może wstyd, może żal, może tęsknotę za wcześniejszym etapem, gdy byliśmy z dziećmi w domu – to wszystko warto sobie ponazywać, zobaczyć, przyjąć, utulić. I wzmocnionym wyjść do dziecka z empatią. Jeśli nie masz takiej osoby blisko siebie, możesz spróbować dzielić się swoimi obawami na naszych fejsbookowych grupach, np. NVC w rodzinie i życiu lub poszukać wsparcia profesjonalisty.

 

Książki i opowieści

 

W trudnych chwilach, zmianach, przeżyciach bardzo pomocne bywają opowieści, bajki terapeutyczne, rozmowy o tym, co się dzieje z dzieckiem, empatia i wysłuchanie. Otoczenie tego, co się dzieje z dzieckiem empatią – podobnie, jak my potrzebujemy wsparcia i wysłuchania, tak samo dziecko potrzebuje empatii, nazwania i uznania tego, że tęskni, czuje smutek, niepokój, że nie lubi któregoś dziecka lub cioci, że nie podoba mu się jakaś propozycja przedszkolna albo danie obiadowe. To wszystko jest naturalne i normalne. Dajmy przestrzeń tym wyzwaniom, pozwólmy dziecku o tym opowiedzieć bez korygowania czy tłumaczenia, że tak nie wolno.

Dziś chcę Ci także polecić książkę Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, która w prostych słowach pokazuje pierwsze chwile w przedszkolu i pomaga oswoić się z tym tematem naszym dzieciom. Pokazuje, jak to będzie. Czego dziecko może się obawiać, jak może reagować na zmianę, czego może potrzebować. Dzięki temu jest wsparciem dla dzieci i warto ją wspólnie czytać. Tosia i Julek idą do przedszkola to pozycja, którą warto czytać z naszymi przedszkolakami przed rozpoczęciem nowej przygody i w jej trakcie. Dzieci, idąc do przedszkola nie wiedzą, co je tam czeka. Być może słyszą jakieś opinie od przypadkowych dorosłych lub dzieci, może mają różne obawy i wyobrażenia, które nie są adekwatne do tego, co naprawdę będzie się tam działo. Czytanie o przedszkolu w opowieści o Tosi i Julku może pokazywać przedszkole w prosty sposób, która pomaga się dziecku oswoić z tym, co je czeka.

Książka jest także wsparciem dla rodziców – bo daje gotowe zdania, słowa, gesty, podpowiada, co możemy zrobić w chwilach, gdy robi się trudno i możemy tracić własne pomysły. Jest taka „po prostu”, niewymuszona, nie robi z przedszkola wielkiego problemu i też nie neguje trudności związanych z dniami adaptacji. Na końcu książeczki znajdziesz kilka zdań skierowanych do rodzica, które pomogą w zrozumieniu, co się dzieje z dzieckiem, co może być pomocne oraz jak możemy zadbać o różne wspierające drobiazgi.

Polecam tę książkę także dzieciom, które już adaptację mają za sobą, ale z jakiegoś powodu jest im trudno w przedszkolu lub mają wiele przerw w chodzeniu i przedszkole nie koniecznie kojarzy im się z dobrym, przyjemnym miejscem. Może być wówczas przyczynkiem do wspólnej rozmowy lub utulenia trudnych emocji, które pojawiają się w życiu dziecka w tych chwilach.

„Tosia i Julek idą do przedszkola” Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, wydana jest przez wydawnictwo Dwukropek pod naszym patronatem NVCLab.pl. Możesz ją kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Polecamy!