Mam już dość udawania, że wszystko jest w porządku, że przecież każdy tak ma i że jest OK. Mam już dość dźwięku pochwał, które dostawałam przez całe dzieciństwo, że tak świetnie sobie radzę i jestem taka odpowiedzialna.
Nie chcę być już odpowiedzialna. Chcę być radosna.

To będą dwa słowa o matkach wychowanych bez matek.

 

Kiedy ty masz problem z córką – dzwonisz do mamy.
Albo gdy brakuje ci forsy – dzwonisz do mamy.
I jeszcze gdy ci smutno i czujesz, że dłużej nie wytrzymasz. Oraz wtedy, gdy brak ci sił i potrzebujesz wsparcia, oddania dzieci na godzinkę albo obiadu. Tak na liście potrzeb jest potrzeba obiadu.

Ja gdy mam problem z synami – radzę sobie z nim.
Gdy brakuje mi forsy – oszczędzam.
Gdy mi smutno i czuję, że nie wytrzymam i gdy potrzebuję wsparcia – to dzwonię do przyjaciółki, a jak potrzebuję obiadu – to go robię.

I nie, nie jestem supermenką, po prostu mój świat różni się od twojego tym, że ja nie mam mamy. Nigdy. Nie tylko wtedy, gdy akurat się pokłóciłyśmy lub jedna z nas wyjechała. Nie mam jej nigdy i ta nieodwracalność jest ponura jak listopadowy dzień.

Matki, które nie mają matki – kobiety, które uczyły się wszystkiego nie wiadomo gdzie i od kogo. Kobiecości, sprzątania, prania i gotowania, stylu, makijażu, podejmowania decyzji zakupowych, organizowania przestrzeni, flirtowania i bycia mamą. Kobiety osierocone przez matkę i osierocone przez świat, który nie potrafi usłyszeć i dostrzec, że mogą sobie popłakać, poużalać się nad sobą i swoim nieszczęsnym losem. Nie, świat wspiera radzenie sobie – zaprzeczanie i wypieranie problemu. I on jest. Nigdzie sobie nie pójdzie tylko dlatego, że świat go nie widzi.

Więc płaczą wieczorami, gdy już wszyscy śpią.

Przytłoczone tematem tabu i tym, że nie ma jak się nim podzielić. Nie ma z kim.

Gdy mówią nowopoznanej osobie, to troszczą się bardziej o nią niż o siebie. Bo przecież nikt nie potrafi chodzić z workiem kamieni. A jak się nie zatroszczą, to usłyszą: ja bym nie dała rady, nie wiem, co bym zrobiła, to musi być straszne. Więc pocieszają.

Mimo że same potrzebują ukojenia.

Kryją się przed światem ze swoim nieukojonym bólem. Bo po co rozdrapywać. Bo naprawdę nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy-przenigdy, żeby ktokolwiek umiał to przyjąć!

Za wyjątkiem tych nielicznych bratnich dusz, które przeszły przez to samo. Nagle możesz otworzyć się do końca i godzinami rozmawiać o wigiliach, na które nie chce się schodzić, o rybach łowionych całymi dniami, by nie musieć mówić i troszczyć się o innych w swoim własnym cierpieniu.

Potrzeby przynależności, wsparcia, łatwości, troski i cała masa innych wołają o zaspokojenie, ale ból pozostaje i ciało ściśnięte wysyła sygnały, że to wciąż nie to.

Zostaje samotny wieczorny papieros.

Tak, na liście potrzeb jest potrzeba papierosa.

Papieros wypalany w oknie, gdy dzieci zasną, żeby przypomnieć sobie, że mają prawo do smutku, żalu, a nawet rozpaczy. Że ona nigdy nie zostanie ukojona.

I w tym wszystkim chcą zrozumienia. Normalnej reakcji. Bliskości. Tymczasem tę bliskość może dać tylko matka. Prawda?

 

Macierzyństwo bez matki jest wyjątkowo poskręcane. Nie ma tu wsparcia, a potrzeba obiadów nie jest zaspokojona. Dzieci nie mają babci. Ferie nie są feriami, a wakacje wakacjami. Do tego dochodzi lęk o to, co się z nimi stanie, kiedy ich zabranie. Matek tych małych szkrabów, które teraz mają tylko je.

 

Najbardziej dojmujący jest brak zrozumienia. Brak ludzi, którzy chcieliby pogadać, nie załamywaliby się, ale obdarzyli empatią. Pokazali, że są ważne, liczą się, zauważyli ich nadludzki wysiłek, przyjmowany jako normalny przez mamy, które dostają wsparcie od swoich mam.

Żałoba trwa przez całe życie, a na kolejnych etapach życia przychodzi niespodziewanie i jak tajfun zabiera energię. Zabiera życie. Zabiera radość.

Jak mogą być beztroskie, radosne i szczęśliwe, skoro cały świat dźwigają tylko na swoich ramionach? Muszą wylać morze łez i dostać ocean empatii, by rany zabliźniły się na tyle, by mogły poczuć ulgę i radość.

Empatii – zrozumienia, przyjęcia, akceptacji. By nie sprzątały w popłochu, gdy ktoś dzwoni, że będzie za 10 minut, tylko stały w bałaganie i wiedziały, że nadal są OK. Przyjęte takie, jakie są. Obdarzone troską i przynależące.

Empatii – wysłuchania, potrzymania za rękę, bez czarnej dziury i bez poczucia winy. By mogły otwarcie mówić o swoim ciężarze i wyciągać z plecaka kolejne kamienie.

Empatii – dostrzeżenia, nazwania uczuć i potrzeb i może nawet wyrażenia prośby. By mogły sobie pomóc.

 

Jestem matką, która nie ma matki. Chcę, byś o tym wiedział, by przestać grać w grę – ja udaję, że już jest ok., a ty udajesz, że jest ok. Chcę, byś przestał wyobrażać sobie swoje-moje cierpienie, tylko popatrzył na mnie z małym wewnętrznym uśmiechem i dał mi ten moment, tę chwilę, gdy wiem, że jest ok.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie new­slet­tera od NVCLab.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę swoją zgodę wycofać. Twoje dane są u nas bezpieczne, nie przekażemy ich nikomu.

FreshMail.pl